X
GO
kl-GLda-DKen-GB
Enter Title

Programme Day 1: Tuesday 17. May

View Programme for Day 2

 

7:30 am - 8:30 am Registration Registration, Distribution of Program and Name Tags
     
8:30 am - 8:40 am Welcome Welcome and Background of the Conference
    Christian Keldsen, Director, Greenland Business Association
    Moderators: Martin Breum and Ulla Lynge
     
8:40 am - 9:00 am Opening Greenland after the Corona Crisis: How Do We Set a New Agenda for Growth Policy?
    Múte Bourup Egede, Premier of Greenland
     
9:00 am - 9:20 am Presentation Greenland as an Independent Country - the Constitutional Commission
    Asii Chemnitz Narup, Minister for Finance and Home Affairs
     
9:20 am - 9:40 am Presentation A Greenlandic Agenda in a Business Policy Perspective - the Businesses of the Future
    Pele Broberg, Naalakkersuisoq for Business and Trade
     
9:40 am - 10:30 am Presentation Greenland in the World 2050 - with the Commonwealth of the Realm as a Backdrop
    Lars Løkke Rasmussen, Former Prime Minister, Member of the Danish Parliament
    Martin Lidegaard, Former Minister of Foreign Affairs, Member of The Danish Parliament for the Danish Social Liberal Party
    Aaja Chemnitz Larsen, Member of the Danish Parliament for IA, Chairman of the Greenland Committee
     
10:30 am - 10:55 am Break Coffee Break
     
     
10:55 am - 11:15 am Presentation A New Global Security Policy Agenda: Where Do Greenland and the Arctic Belong?
    Carl Bildt, Former Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Sweden and UN Observer
     
11:15 am - 11:35 am Presentation Sustainable Growth through Partnerships
    Lars Sandahl Sørensen, Managing Director, Danish Industry
     
11:35 am - 11:50 am Presentation Reveal: Prize Contest
     
11:50 am - 12:15 pm Presentation Panel Discussion - Speakers - Open to Questions from the Floor
    Moderators: Martin Breum and Ulla Lynge
     
12:15 pm - 1:15 pm Lunch Lunch Buffet
     
    Side Events Day 1
1:30 pm - 3:00 pm Side Event 1 Challenges and Opportunities in the Arctic - International Cooperation
    Speaker: Thomas Winkler, Arctic Ambassador
    Facilitator: Mads Qvist Frederiksen, Director, Arctic Economic Council
     
1:30 pm - 3:00 pm Side Event 2 Greenland as an Independent Country with its Own Constitution - What about the Companies?
    Speaker: Kuupik Kleist, Vice-Chairman of the Constitutional Commission, Prize Contest Winner (TBC)
     
     
1:30 pm - 3:00 pm Side Event 3 The Recommendations of the Fisheries Commission - What Will Happen Now?
    Speakers: Jens Paulsen, Chairman of the Fisheries Commission, Aqqaluaq B. Egede, Minister for Fisheries and Hunting, Bent Sørensen, Consultant, Greenland Business Association
    Facilitator: Jens K. Lyberth
     
1:30 pm - 3:00 pm Side Event 4 Canada - Trade and Cooperation with Greenland
     
     
3:00 pm - 3:30 pm Break  
     
3:30 pm - 4:00 pm Debate Political Round Table - 8 Sharp Questions from Side Events and Questions from the Audience
    Party Leaders: Múte B. Egede Premier (IA), Erik Jensen (Siumut), Jens Frederik Nielsen (Democrat), Aqqaluk Jerimiassen (Atassut), Hans Enoksen (TBC), (Naleraq)
    Moderators: Martin Breum and Ulla Lynge
     
4:00 pm - 4:10 pm Award Ceremony The BANK of Greenland's Business Fund: The Entrepreneurship Award of the Year 2022
    Moderator: Kristian Lennert, Chairman of the BANK of Greenland's Business Fund
     
4:10 pm - 4:20 pm Wrap-up Rounding Up - See You Tomorrow - Martin Breum and Ulla Lynge
     
6:00 pm - 7:30 pm Reception Network Reception at Hotel Hans Egede
Text/HTML