X
GO
kl-GLda-DKen-GB
Enter Title

 

Program Dag 2: 18. Maj

Gå til Program for Dag 1

 

08.30 - 08.45 Velkomst Velkomst, opsummering af dag 1 og gennemgang af program dag 2
    Martin Breum og Maja Motzfeldt-Haahr
     
08.45 - 09.00 Oplæg Grønland og Mineralerne - Hvordan bliver Grønland attraktivt for internationale  investorer?
    James Fergusson, Senior Vice President, Barrick Gold Corporation
     
09.00 - 09.15 Oplæg En omskiftelig verden og vejen mod en mere selvbærende økonomi
    Torben M. Andersen, Professor, Aarhus Universitet, Formand for Økonomisk Råd
     
09.15 - 09.30 Oplæg

Den menneskelige faktor og vejen mod holdbarhed, vækst og velfærd i finanspolitikken

    Naaja H. Nathanielsen, Naalakkersuisoq for Finanser og Ligestilling
     
09.30 - 09.45 Oplæg The Ironbark Project in Citronen Fjord 
   
Michael Jardine, Direktør, Ironbark Zinc Ltd.
     
09.45 - 10.00 Oplæg Folkeskolen - hvad skal der til for at få en god skole?
    Elna Heilmann, Formand IMAK
     
10.00 - 10.30 Pause Kaffepause
     
10.30 - 10.55 Oplæg Hvad er et iværksættergen - findes det?
    Mia Wagner, Stifter af Nordic Female Founders og Investor
    Anne Stampe Olesen, Stifter af Nordic Female Founders og Investor
     
10.55 - 11.10 Oplæg Nye landingsbaner: Hvordan bliver Grønland bundet sammen i fremtiden?
    Jacob Nitter Sørensen, Direktør, Air Greenland
     
11.10 - 11.25 Oplæg Brandværdien af et bæredygtigt Grønland
    Anne Nivika Grødem, Visit Greenland
     
11.25 - 11.45 Oplæg Vejen til succes indenfor den færøske turisme - Erfaringer og samarbejdsflader
    Jóhanna á Bergi, CEO, Atlantic Airways
    Jóhan Pauli Helgason, Visit Faeroe Islands
     
11.45 - 12.05 Debat Nordatlantiske kvinder i ledelse, fællestræk udfordringer og styrker
    Naaja H. Nathanielsen, Naalakkersuisoq for Finanser, og Ligestilling 
    Mia Wagner, Stifter af Nordic Female Founders og Investor
    Jóhanna á Bergi, CEO, Atlantic Airways
    Moderator: Maja Motzfeldt-Haahr
     
12.05 - 12.20 Præsentation Prisopgavevinder
    Rasmus Leander Nielsen, Ilisimatusarfik
     
12.20 - 13:15 Frokost Frokostbuffet
     
    Sideevents dag 2
13.30 - 15.00 Sideevent 1 Skolen og erhvervsuddannelserne: Hvordan skal de understøtte de nye erhverv? (DA)
    Katuaq - Venskabssalen
    Christel Bøjler, Forstander, NI Nuuk
    Anders Øgaard, Forsker, Ilinniarfissuaq
    Kirsten Føns, Forsker, Ilinniarfissuaq
    Bent Olsvig Jensen, Lumina Sustainable Materials
    Facilitator: Sivso Dorph
     
13.30 - 15.00 Sideevent 2 Infrastrukturen - nye landingsbaner: Forventninger til logistik, service og følgeinvesteringer i byerne (ENG)
    Katuaq - Hans Lynge-salen
    Jacob Nitter Sørensen, Direktør, Air Greenland
    Aviaja K. Knudsen, Direktør, Kalaallit Airports Holding A/S
    Christian Keldsen, Direktør, Grønlands Erhverv
    Facilitator: Thomas "Tyt" Mogensen
     
13.30 - 15.00 Sideevent 3

Samhandel med Canada (ENG)

    Hotel Hans Egede
    Jens K. Lyberth, Royal Greenland
    Louise Lynge Berthelsen, LouiseLynge
    Lorne Bennett, Pennecon
    Mininnguaq Kleist, Departementet for Udenrigsanliggender, Erhverv og Handel
    Harry Flaherty, Qikiqtaalik Corporation
    Aluki Kotierk, Nunavut Tunngavik Incorp
    Facilitator: Mads Qvist Frederiksen, Direktør, Arctic Economic Council
     
13:30 - 15:00 Sideevent 4 Walk the talk - bæredygtigt turisme i Grønland (DA)
    Katuaq - Lille Sal
    Anders U. La Cour Vahl, Assistant Director, AECO - Association of Arctic Expedition Cruise Operators
    Anders Lykke Laursen, Nuuk Water Taxi/Medlem af brancheudvalg for Hotel, Restauration og Turisme
    Emil Skjervedal, Erhvervschef, Kommuneqarfik Sermersooq
    Anette Lings, Direktør, Hotel Sisimiut
    Facilitator: Julia Pars, Konsulent, Relatepeople
     
15.00 - 15.30 Pause Kaffepause
     
15.30 - 16:30 Debat Politisk Rundbord 
    Borgmestrene:
    Stine Egede (IA, Kommune Kujalleq)
    Charlotte Ludvigsen (IA, Kommuneqarfik Sermersooq)
    Malik Berthelsen (Siumut, Qeqqata Kommunia)
    Ane Hansen (IA, Kommune Qeqertalik)
    Jens Ole Nathanielsen (IA, Avannaata Kommunia)
    Moderatorer: Martin Breum og Maja Motzfeldt-Haahr
     
16.30 - 16.45 Afrunding Tak for denne gang!
    Christian Keldsen, Direktør, Grønlands Erhverv
     
16.45 - 18.30 Reception Afslutningsreception i Katuaqs foyer
Text/HTML