X
GO
kl-GLda-DKen-GB
Enter Title

 

Program Dag 1: Tirsdag den 17. maj

Gå til Program for Dag 2

 

07.30 - 08.30 Registrering Registrering, uddeling af program og navneskilte
     
08.30 - 08.40 Velkomst Velkomst og baggrund for konferencen
    Christian Keldsen, Direktør, Grønlands Erhverv
    Moderatorer: Martin Breum og Maja Motzfeldt-Haahr
     
08.40 - 09.00 Åbning Grønland efter coronakrisen: Hvordan sætter vi en ny vækstpolitisk dagsorden?
    Múte Bourup Egede, Formand for Naalakkersuisut
     
09.00 - 09.20 Oplæg Erhvervsudvikling set fra et liberalt perspektiv
    Jens Frederik Nielsen, Formand for Demokraatit
    Aqqalu C. Jerimiassen, Formand for Atassut
     
09.20 - 09.40 Oplæg En grønlandsk dagsorden i et erhvervspolitisk perspektiv – fremtidens erhverv
    Vivian Motzfeldt, Naalakkersuisoq for Udenrigsanliggender, Erhverv og Handel
     
09.40 - 10.30 Oplæg Grønland i verden 2050 – med Rigsfællesskabet som baggrundstæppe
    Lars Løkke Rasmussen, Tidl.Statsminister, Medlem af Folketinget
    Martin Lidegaard, Tidl. Udenrigsminister, Medlem af Folketinget for Radikale Venstre
    Aaja Chemnitz Larsen, Medlem af Folketinget for IA, Formand for Grønlandsudvalget
    Moderator: Martin Breum
     
10.30 - 10.55 Pause Kaffepause
     
10.55 - 11.15 Oplæg En ny global sikkerhedspolitisk dagsorden: Hvor hører Grønland og Arktis til?
    Carl Bildt, Tidl. Statsminister og Udenrigsminister i Sverige samt FN-observatør
     
11.15 - 11:35 Oplæg Bæredygtig vækst gennem partnerskaber
    Lars Sandahl Sørensen, Direktør, Dansk Industri
     
11.35- 12:15 Oplæg Paneldebat 
    Moderatorer: Martin Breum og Maja Motzfeldt-Haahr
     
12.15 - 13.15 Frokost Frokostbuffet
     
    Sideevents dag 1:
13.30 - 15.00 Sideevent 1 Udfordringer og muligheder i Arktis – det internationale samarbejde (ENG)
    Katuaq - Hans Lynge Salen
    Thomas Winkler, Arktisk Ambassadør
    Rebecca Lynge, Departementet for Udenrigsanliggender, Erhverv og Handel
    Facilitator: Mads Qvist Frederiksen, Direktør, Arctic Economic Council
     
13.30 - 15.00 Sideevent 2 Grønland som selvstændig land med egen forfatning - hvad med virksomhederne? (KAL / DA)
    Katuaq - Lille Sal
    Kuno Fencker, Tidl. Bestyrelsesformand for Royal Arctic Line, Medlem af Inatsisartut, Siumut
    Jørgen Wæver Johansen, Direktør, ATTU
    Christian Keldsen, Direktør, Grønlands Erhverv
    Ineqi Kielsen, Grønlands Forfatningskommission
    Facilitator: Ellen Lerch Høj
     
13.30 - 15.00 Sideevent 3
Samarbejde om forsvar og sikkerhed i Grønland (DA)
   
Hotel Hans Egede
Lars Sandahl Sørensen, Direktør, Dansk Industri
Kim Jesper Jørgensen, Chef for Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse 
Martin LaCour Andersen, Chef for Arktisk Kommando 
Jacob Alexa, Direktør i Forsvarsministeriet
Facilitator: Henrik Navntoft Sønderskov
     
15.00 - 15.30 Pause Kaffepause
     
15.30 - 16.00 Debat Politisk Rundbord 
    Partilederne:
    Múte B. Egede (IA)
    Erik Jensen (Siumut)
    Jens Frederik Nielsen (Demokraatit)
    Aqqalu C. Jerimiassen (Atassut)
    Moderatorer: Martin Breum og Maja Motzfeldt-Haahr
     
16.00 - 16.10 Prisuddeling GrønlandsBANKEN's Erhvervsfond: Uddeling af årets iværksætterpris 2022
    Kristian Lennert, Formand for GrønlandsBANKEN´s Erhvervsfond
     
16.10 - 16.20 Afrundning Afrundning - på gensyn i morgen 
    Martin Breum og Maja Motzfeldt-Haahr
     
18.00 - 19.30 Reception Netværksreception på Hotel Hans Egede

 

Text/HTML