X
GO
kl-GLda-DKen-GB
Program

Future Greenland 2017  ENDELIGT PROGRAM kan downloades her

Tirsdag d. 9. - onsdag d. 10. maj 2017

 

  Dag 1, Tirsdag den 9. maj, 2017
Registrering Registrering, uddeling af program / navneskilte
   
Velkomst Velkomst og baggrund for konferencen
  Brian Buus Pedersen, Adm. dir. Grønlands Erhverv
  Program - præsentation
  Martin Breum, Konferencier
   
Oplæg Visionerne - reformerne
  Karl Kristian Kruse, Naalakkersuisoq for fiskeri og fangst
   
Oplæg I det politiske "maskinrum": Hvordan skabes og drives en erhvervspolitisk dagsorden?
  Margrethe Vestager, EU-kommissær
   
Oplæg Vækst og velfærd: Hvordan skabes den politiske balance?
  Randi Vestergaard Evaldsen, Formand for Demokraterne, medlem af Inatsisartut
   
Pause Kaffepause
   
Oplæg Vi vinder, når vi vågner - kunsten at forblive et rigt samfund
  Anders Krab-Johansen, Ansv. chefredaktør, adm. dir., Børsen
   
Oplæg Investorernes og kapitalens krav til Grønland
  Angelina Metha, The Sentient Group
   
Debat Paneldebat - oplægsholdere -  åben for spørgsmål fra salen
  Moderator: Martin Breum
   
Frokost Frokostbuffet
   
  Workshops dag 1:
Workshop 1 Magten i Grønland - hvem sætter den politiske dagsorden?
  Jakob Janussen, tidl. embedsmand i Selvstyret, Demokratiets vilkår i Grønland - hvem skaber dagsordnen? - i et magtudredningsperspektiv; Andreas Møller Jørgensen, Kandidat i informationsteknologi og filosofi, Århus Universitet, Phd.- studerende: E-demokrati: Folkestyre via digitale informations- og kommunikationsteknologier;
  Julie Rademacher, studerende: Hvem bestemmer i Grønland? Christian Schultz-Lorentzen, chefredaktør AG, adm. dir. mediehuset Sermitsiaq.AG: Digitaliseringen af medierne i Grønland: Betydningen for demokratisk deltagelse og meningsdannelse 
  Moderator: Michael Binzer, Partner, Visiobox
   
Workshop 2 Urbaniseringen i Grønland - hvordan forholder vi os til den?
  PhD Anna Karlsdóttir, Senior Research Fellow, Nordregio, Stockholm; Kommuneqarfik Sermersooq: Hovedstadsstrategien – et svar på tilflytningen til Nuuk.
  Klaus Georg Hansen, Projektleder Finansdepartementet; Federica Scarpa, Communications Manager, M.S. Social Anthropology, MA Polar Law; Tina Kûitse studerende Ilisimatusarfik 
  Moderator: Henrik Rafn, næstformand Arctic Business Network
   
Workshop 3 Er Grønland klar til kapitalen - er kapitalen klar til Grønland?
  Christian Jervelund, Partner, Copenhagen Economics,  Adm. dir. Karsten Høy, Greenland Holding, Angelina Mehta, The Sentient Group, Aaja Chemitz Larsen, folketingsmedlem (IA) - Moderator:
  Moderator: Christian Jervelund, Partner, Copenhagen Economics
   
Debat Politisk Rundbord - 8 skarpe spm. fra workshops samt spm. fra salen
  Partilederne: tbc(S), Muté B. Egede (IA), Randi Vestergaard Evaldsen (Demokraterne), Sivert K. Heilmann (A),   Hans Enoksen, tbc (PN)
  Moderator: Martin Breum
   
Award GrønlandsBANKEN's Erhvervsfond: Uddeling af årets iværksætterpris 2017
  Moderator: Kristian Lennert, CEO Inuplan
   
Afrundning Afrundning - på gensyn i morgen
  Martin Breum
   
Reception Netværksreception på Hotel Hans Egede
  Uformel velkomst / netværksreception
   
   
   
   
   
  Dag 2, Onsdag den 10. maj, 2017
   
Velkomst Velkomst, opsummering af dag 1 og gennemgang af program: dag 2
  Martin Breum
   
Oplæg Økonomisk Råd - Om de nationaløkonomiske udfordringer
  Torben M. Andersen, Professor, Aarhus Universitet, Formand for Økonomisk Råd
   
Oplæg Greenland Perspective – kan Grønland skabe nye erhverv, der bidrager til globale løsninger?
  Minik Rosing, Geolog,  Professor, Københavns Universitet
   
Oplæg Råstofindustriens møde med Grønland - Er vi konkurrencedygtige?
  Kuupik Kleist, konsulent
   
Oplæg Værdiskabelse i bygge- og anlægssektoren - de største udfordringer netop nu
  Lars Storr-Hansen, Adm. dir. Dansk Byggeri
   
Pause Kaffepause
   
Oplæg Folkeskolen på afveje og en læreruddannelse i krise - Hvad skal der gøres?
  Doris Jakobsen, Naalakkersuisoq for Uddannelse, Kultur, Forskning og Kirke
   
Oplæg Hvordan styrker vi erhvervsskolerne og rekruttering til håndværksfagene?
  Helene Høj, Konsulent, Dansk Byggeri, Afd. for Regionalpolitik, arbejdsmarked og uddannelse
   
Oplæg Investeringernes og kapitalens krav til Grønland
  Torben Möger Pedersen, adm.dir. PensionDanmark
   
Debat Paneldebat - oplægsholdere -  åben for spørgsmål fra salen
  Moderator: Martin Breum
   
Event Pitch Show - Tourism Boost 2017
  Moderator: Ulla Lynge, CEO Sermersooq Business Council
   
Frokost Frokostbuffet
   
  Workshops dag 2: 
Workshop 1 Planlægningen af byggeriet i Grønland - Byggekonferencens anbefalinger og implementering
  Carsten Dahl, Direktør, Siemens Grønland; Peter Wistoft, Partner, Deloitte; Embla Kristjánsdóttir, Dep. for Boliger og Infrastruktur;
Hernik Rafn, CEO INI
  Moderator: Henrik Rafn, CEO INI
   
Workshop 2 Folkeskolen, lærer- og erhvervsuddannelserne - En national handlingsplan
  Palle Lennert, uddannelseskonsulenter, Nuigi; Helene Berthelsen, direktør for Social og uddannelsesforvaltningen,
Jakob Strøm, Kommuneqarfik Sermersooq, Ivalu Rosing rektor, GUX Nuuk
  Lotte Frank Kirkegaard, sekretariatschef, CSR Greenland; Benedicte Brincker, Copenhagen Business School
  Moderator: Michael Binzer, Partner, Visiobox
   
Workshop 3 Råstofindustriens møde med Grønland - hvad kan blive bedre?
 
Kuupik Kleist, konsulent, Jørgen Hammeken-Holm, departementchef i Råstofdepartementet, Claus Bech, Partner, Deloitte, Martin Sandy Shalmi, bestyrelsesformand, Xploration Services Greenland A/S, Peter Schriver, Partner, Nuna Advokater.  Finn Mortensen, CEO, Greenland Ruby A/S,
Moderator: Peter Schriver Nuna Law
   
Workshop 4 En erhvervspolitisk strategi - Anbefalinger fra Future Greenland 2017
  NN; VL-72 Grønland; Christian Vintergaard, PhD, Adm. dir., Fonden for entreprenørskab
  Leise Johannesen, Det Grønlandske hus i København, Jesper Olesen, Sana; Gert Mulvad, Sana; Verena Gisela Huppert, PhD-studerende AAU 
  Moderator: Julia Pars, direktør, Katuaq
   
Pause Kaffepause
   
Debat Politisk Rundbord - 8 skarpe spm. fra workshops samt spm. fra salen
 
Doris Jakobsen, Naalakkersuisoq for Uddannelse, Asii Chemnitz Narup, Borgmester Kommuneqarfik Sermersooq, Ane Hansen, Borgmester Qaasuitsoq Kujalleq, 
Jørgen Wæver Johansen, Formand Erhvervs- og Arbejdsmarkedsudvalget, Kommune Kujalleq, Palle Jeremiassen, Borgmester Qaasuitsoq Avannarleq tbc
  Moderator: Martin Breum
   
Event Kåring af Pitch vinder / Tourism Boost 2017
  Moderator: Ulla Lynge, CEO Sermersooq Business Council
   
Reception Afslutningsreception i Katuaqs foyer
   
  Der tages forbehold for ændringer